28-07-2020

Przed remontem przedszkola

Zabawy swobodne

Zabawa zajmuje centralne miejsce w wychowaniu przedszkolnym. Dzieci potrzebują ruchu, towarzystwa oraz spontanicznego wyrażania siebie poprzez zabawę. Na zabawę i inną działalność dowolną musi się znaleźć dużo czasu w rozkładzie dnia przedszkolnego, ponieważ w rozwoju małego dziecka są one niezbędne. Bez zabawy bowiem oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy. Po zajęciach dydaktycznych, muzycznych i ruchowych oraz przed posiłkami dzieci mają czas dla siebie. Same organizują sobie zabawę bawiąc się swobodnie z innymi przedszkolakami.

Obserwując zabawy dzieci można zauważyć, że im bardziej się dzieci znają, tym bardziej widoczne jest zaangażowanie, słychać burzliwe dyskusje, dochodzenie do porozumienia, kłótni czy kompromisu. Zabawa w grupie kształci zmysły, integruje, a także ukazuje jakie naprawdę jest dziecko, jaką zajmuje pozycję w grupie, czy aktywnie uczestniczy w zabawie. Swobodne zabawy dzieci to skarbnica wiedzy o dziecku. Dlatego w naszym przedszkolu oprócz ciekawych zajęć zawsze będzie czas na tzw. swobodną zabawę dzieci.