Kolędujmy wszyscy wraz , bo już na to wielki czas

21.12.2021r. Kolędowanie Zuchów i Skoczków -tradycje bożonarodzeniowe na Śląsku

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera.

Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w przedszkolu

Kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również bardzo ciekawy obrzęd ludowy,

podczas którego kolędnicy przebrani za różne postacie pukają do każdego domu, aby wnieść do niego szczęście przez swoje krótkie przedstawienie.

Pojęcie „kolęda” oznacza podarunek noworoczny lub wigilijny, bożonarodzeniowy.

„Zuchy” zaśpiewały piosenkę „Wesoły pochód”

Pani Gabrysia przedstawiła gościa- Panią Asię w stroju śląskim- członkinię zespołu „Jastrzembioki”

My dzieci śląskie w Jastrzębiu-Zdroju mieszkamy na Śląsk do swojego miasta zapraszamy.

Ktoś może zapytać: ”gdzie Jastrzębie-Zdrój, gdzie Śląsk się znajduje?”

Z dumą wtedy odpowiem: ”To Polska – moja ojczyzna, w której naród polski zamieszkuje.”

Dzieci rozmawiały na temat stroju Pani Asi, języka, którym opowiadała o zwyczajach kolędowania.

Dzieci słuchały kolędy po śląsku „Dzisiaj w Betlejem”-podjęły próbę odśpiewania fragmentu

Skoczki śpiewały przygotowaną kolędę.” Przybieżeli do Betlejem”

Na zakończenie spotkania wszyscy przyjęli życzenia od Pani Asi, Pani Dyrektor i nauczycielki oraz otrzymali łakocie.

Składam życzenia bardzo kolorowe,
żeby wszystkie dzieci były wesołe i zdrowe,
żeby nikt nie płakał,
żeby radośnie skakał.