Załącznik Nr 1
do Zarządzenia nr 36/2020 Dyrektora Publicznego Przedszkola Nr 3 z dnia 06 lipca 2020r.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR3 W JASTRZĘBIU-ZDROJU
W OKRESIE PANDEMII COVID-19
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz.1148, z późn. zm.)
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz.2215)
3. Statut Publicznego Przedszkola nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju
4. Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego (Ministerstwo Edukacji Narodowej)
5. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 02 lipca 2020 r. dla przedszkoli,
oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsza Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczy wszystkich pracowników Publicznego Przedszkola Nr3 w Jastrzębiu-Zdroju oraz rodziców / prawnych opiekunów dzieci – wychowanków uczęszczających do placówki.
- Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2lub choroby COVID-19
- Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.
- Procedura umożliwienie przyjęcie dziecka rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad nim w domu.
§ 2
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2i choroby COVID-19.
- Planuje organizację pracy przedszkola na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.
5. Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki, jak i dowiezieniem ich. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik Nr 1 i Nr 2.
- Zapewnia co najmniej jedno pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: sala Nr V
- Wyposaża pomieszczenia izolatki/tek w co najmniej 2 zestawy ochronne po 1 na każde pomieszczenie, w skład których wchodzi: 1 przyłbica, 1 kombinezon ochronny, 2 półmaski z filtrem FFP2 lub FFP3, co najmniej 10 par rękawiczek, termometr
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.
9. Dopilnowuje, aby przy wejściach do przedszkola umieszczono wycieraczkę dezynfekującą obuwie, dozownik z płynem do dezynfekcji rąk i termometr bezdotykowy, w salach zajęć termometr , rękawiczki jednorazowe środek do dezynfekcji rąk a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych było mydło antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci stanowiące załącznik nr 5, 5a
( umieszczone w widocznych miejscach w placówce w łazience),a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik nr 4 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce).
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki /w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i myje ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 5.
- Dopilnowuje, aby przed wejściem do przedszkola w przedsionku wisiała instrukcja jak zdejmować rękawiczki jednorazowe stanowiące załącznik nr 6 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.
12. Umieszcza w holu na piętrze oraz w Izolatorium numery telefonów, w tym do stacji sanitarno-epidemiologicznej, lub służb medycznych.
13 Prowadzona jest lista osób przebywających w tym samym czasie w części/ częściach pomieszczeń przedszkola , w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych GIS dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób , które miały kontakt z zakażonym.
§ 3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie – termometr zamieszczony zostaje w widocznym ustalonym stałym miejscu do dyspozycji każdego pracownika obowiązuje zasada przed i po użyciu należy dokładnie go zdezynfekować.
1) w przypadku posiadania na Sali zajęć innego termometru niż termometr bezdotykowy, należy koniecznie po każdym użyciu go dezynfekować
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.
- Pracownicy kuchni wchodzą wejściem od zaplecza kuchennego.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z placówki/w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg.instrukcji stanowiącej załącznik nr 4 ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 5
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.
- pracownicy , opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu co będzie stanowił załącznik w Zarządzeniu odrębnym dyrektora przedszkola – Harmonogram jest formą organizacji pracy na czas związany z COVID-19 z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa pracy
- Nauczyciele w placówce:
- organizują działania opiekuńczo wychowawcze w wymiarze do 5 godz. dziennie.
- wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć u dzieci poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez obaw i lęku – wprowadzają tzw. „Kodeks bezpiecznego przedszkolaka”.
- instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci stanowiącej załącznik nr 5 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce – łazienka nad umywalkami).
- przypominają i dają przykład : zwracając uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- organizują i nadzorują zabawy dzieci określonymi zabawkami i pomocami dydaktycznymi znajdującymi się w sali, które można w każdej chwili zdezynfekować
- przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść do ogrodu.
- organizują wyjścia poszczególnych grup na teren ogrodu przedszkolnego, tak aby grupy nie mieszały się ze sobą.
- unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
- sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
- wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- po zakończeniu dyżuru lub przed jego rozpoczęciem włączają się w edukację zdalną , zgodnie z Regulaminem pracy zdalnej oraz planem miesięcznym dokumentując działania w raporcie.
l) dbają aby wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
8. Personel obsługowy – pomoc nauczyciela, woźna:
- Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
- Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Dezynfekują za każdym wyjściem dziecka do toalety : moduły sanitarne
- Dezynfekują używane przez dzieci zabawki
- Pomoc nauczyciela dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2lub chorobę COVID-19.
- Woźna dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2lub choroby COVID-19.
- Odpowiadają za przyjęcie i wydanie dziecka Rodzicom/prawnym opiekunom – zgodnie z Procedurą przyjęcia i wydania dziecka oraz Harmonogramem ustalonym przez dyrektora zamieszczonym w widocznym ustalonym miejscu.
- Pracownicy kuchni oraz intendentka:
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi zasad zbiorowego żywienia.
- Wykonując zadania, utrzymują odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy.
- Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
- Pracowników kuchni obowiązuje:
- dezynfekcja rąk po wejściu do placówki,
- bezpośrednie udanie się do szatni kuchennej i przebranie się w odzież roboczą,
- dezynfekcja rąk, (założenie maseczek lub przyłbic) przejście do stanowiska pracy,
- dezynfekcja stanowisk pracy (blatów i sprzętów kuchennych, naczyń stołowych oraz sztućców),
- rozpoczęcie pracy z zachowaniem szczególnej ostrożności (dezynfekcja klamek, włączników),
- pobieranie towarów z magazynu żywnościowego po uprzednim zdezynfekowaniu opakowań,
- przygotowanie posiłków iw wydawanie posiłków z utrzymaniem najwyższej higieny,
- odpowiadają za wydanie naczyń stołowych tzw. drogą czystą
- mycie naczyń wielorazowych, sztućców i kubków w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min 60ºC i wyparzanie.
- po zakończeniu i wydaniu wszystkich posiłków mycie i dezynfekcja wszystkich stanowisk pracy, sprzętu kuchennego, podłóg.
- Zalecane noszenie maseczek ochronnych lub przyłbic, rękawiczek jednorazowych, częste mycie rąk z użyciem środków dezynfekcyjnych.
- Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego, wstęp do magazynu ma tylko intendentka. Wydaje towar kucharce wystawiając go na stoliku koło magazynu.
- Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców,
- Intendentka zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar, w przypadku dostarczanego pieczywa sprawdza czy jest przykryte czystym materiałem, papierem.
- Intendentka przestrzega, aby dostawca nie wchodził na teren przedszkola, towar zostawiał za drzwiami,
- Intendentka zamawia towary tylko ze sprawdzonych i wiarygodnych hurtowni, piekarni, masarni.
- Intendentka utrzymuje szczególnie wysoką higienę miejsc przechowywania towarów
- Intendentka myje i dezynfekuje opakowania produktów.
- Personel kuchni nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- § 4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisują omówione w § 2 pkt.5 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówioną w § 2 pkt.5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2
- Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
- Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
- Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola za każdym razem maseczki zabierają do dezynfekcji.
- rodzice i opiekunowie przyprowadzający /odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w każdej przestrzeni przedszkola odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 1,5.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do przedszkola zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. o częstym myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Bezwzględnie jeśli będzie taka konieczność wejścia na teren placówki to przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 4 ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i założeniem maseczki
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola lub wyznaczyć osobę która ważną wiadomość odbierze przekazując numer telefonu osobie upoważnionej.
§ 5
PRACA PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte od 6:00- 16:30 ( lub w czasie zmniejszonego wymiaru godzin otwarcia placówki zgodnie z Zarządzeniem dyrektora przedszkola za zgodą organu prowadzącego) .
- Wejście do placówki sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem
– dziecko od rodzica odbiera osoba upoważniona przez dyrektora bada temperaturę dziecka i odbiera stosowną Deklarację od Rodzica
- Ograniczenie liczebności grup:
- pierwszeństwo z możliwości skorzystania z przedszkola mają dzieci: pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali do 25 dzieci (powierzchnia użytkowa sal wynosi 60 m2 w PP3, zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. wynosi od 3 do 5 dzieci 16 m2 w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2m2 , jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie, a w przypadku gdy przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie na każde kolejne dziecko 2,5m2 . W sali zajęć należy uwzględnić metraż dla 2 osób dorosłych nauczyciel i pomoc nauczyciela lub woźna.
- sala nr V w okresie wakacyjnym pełni rolę – tzw Izolatorium).
4. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci do/z placówki:
- Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do przedszkola i przychodzi tylko z dzieckiem, mającym pozostać w placówce. (Zaleca się, aby ta osoba, która przyprowadziła dziecko również je odebrała, na czas epidemii tracą ważność Deklaracje odbierania dzieci przez inne upoważnione osoby).
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z placówki rodzice odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 4,( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce), następnie rodzic musi włożyć maseczkę i rękawiczki / jeśli będzie mógł wejść do placówki w uzasadnionych przypadkach.
- Pracownik dyżurujący w szatni/holu odpowiada za ilość osób w pomieszczeniach szatni i dokonuje pomiaru temperatury wchodzącym: dziecka i rodzica , jej odczyt zapisuje na liście wejść. Rodzic podpisem potwierdza dane (załącznik nr 3) – wymagane uzupełnianie dokumentacji będzie odbywało się przy wejściu do przedszkola z użyciem dezynfekcji.
- Osoba dyżurująca w szatni odbiera dziecko, pomaga mu w przebraniu się w szatni i odprowadza do sali.
- W szatni należy zachować bezpieczną odległość między osobami tj. 2 metry.
- Odbieranie dzieci z przedszkola : rodzic sygnalizując dzwonkiem przy wejściu do drzwi głównych odbiór dziecka lub przez telefon do placówki że jest przy drzwiach, osoba upoważniona pełniąca dyżur wydaje dziecko dokonuje pomiaru temperatury dziecka ewentualnie w uzasadnionych przypadkach jeśli rodzic za zgodą wejdzie do przedszkola to również dokonuje się pomiaru temperatury tej osoby – zapisuje wynik na liście wejścia i wyjścia
- W szatni dziecko przy pomocy upoważnionej osoby rozbiera rozbiera/ubiera się a przy wyjściu do domu zabiera za każdym razem dodatkowe ubrania do wyprania pozostawiając pustą półkę do dezynfekcji.
- Rodzice zachowują oznaczoną bezpieczną 2m odległość przy przyprowadzaniu i odbiorze dziecka z placówki przed wejściem głównym .
§ 6
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- Dyrektor i pracownicy przedszkola zobowiązani są na bieżąco śledzić informacje publikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, na temat rozpoznawania objawów i sposobu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.
- Pracownik przedszkola, który przed przyjściem do pracy zauważy u siebie objawy chorobowe,takie jak:
1) duszność,
2) stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
3) objawy przeziębieniowe,
4) gorączka,
5) kaszel,
6) duszności i kłopoty z oddychaniem,
7) bóle mięśni i ogólne zmęczenie.
nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni na nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony koronawirusem.
- O wystąpieniu sytuacji opisanej w ust. 2, pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora –telefonicznie lub w innej, przyjętej w placówce dla zgłaszania nieobecności w pracy,formie komunikacji na odległość.
4. Pracownik informuje następnie dyrektora o zastosowanych wobec niego zaleceniach inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.
5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji – Izolatorium sala nr V, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji , termometr.
6. W sytuacji opisanej w ust. 5, dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno- epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.
7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
8. Zadania określone w ust. 7, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
9. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
10. W stosunku do tych osób, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
11. W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno- epidemiologicznych
12. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- pomoc nauczyciela bezzwłocznie odizolowuje do tzw. IZOLATORIUM – jednego z lub dwóch wyznaczonych pomieszczeń : sali Nr V l.
- Pomoc nauczyciela lub woźna bezzwłocznie zabezpiecza się w: przyłbicę, kombinezon ochronny, półmaskę z filtrem FFP2 lub FFP3 i rękawiczki.
- Pomoc/ lub woźna pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
- Nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, kombinezon ochronny, półmaskę z filtrem FFP2 lub FFP3 i rękawiczki.
- dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.
- dyrektor/ nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
- Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, zostaje poddany gruntownemu
- sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi dziecko miało kontakt (blaty,poręcze, uchwyty, itp.).
- Zadania określone w pkt.6, wykonuje opiekun grupy, w której przebywało dziecko lub inny pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
8). Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę dzieci i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach przedszkola, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie.
- W stosunku do pracowników, o których mowa w pkt.8, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno- epidemiologiczną.
- . W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno- epidemiologicznych.
11). O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych dzieci, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.
12). Rodzice dziecka podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora przedszkola, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemilogiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
13. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora przedszkola, a dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
14. W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, oraz w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą.
15. W przypadku braku zgody pracownika, o której mowa w pkt.14, dyrektor ustala inną formę komunikacji na odległość z danym pracownikiem.
§ 7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedura obowiązuje do odwołania.
- Procedura udostępnia się do wglądu rodzicom/opiekunom poprzez zamieszczenie na stronie www przedszkola.
………………………………………………
(podpis i pieczęć dyrektora)

Załącznik nr 4 do Procedury

ZAŁĄCZNIK NR 5 DO PROCEDURY

Załącznik nr 6 do Procedur bezpieczeństwa w placówce na czas pandemii Covid-19
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDEJMOWANIA RĘKAWIC
